| Product code | SS203-W |
| Chip Type | Samsung Chip |
| Color | WHITE |
| Color Temp. | 8500K |
| Voltage | DC 12V |
| Power | 1.14W |
| Angle | 140° |
| Lumen/module | 84 lm |
| Dimension | 40 x 15 x 8.5 mm. |
| Operating Temp | -20° ~ 60° |
| Storage Temp | -40°~75° |
| IP rate | IP68 |
| Case Material | ABS |
| Life times | 50,000 hrs. |