| Product code | 93083210 |
| Chip Type | Nichia |
| Color | RED |
| Color Temp. | RED |
| Voltage | DC 12V |
| Power | 0.52W |
| Angle | 165° |
| Lumen/module | 15.6 lm |
| Dimension | 70.6 x 17.6 x 8.7 mm |
| Operating Temp | -40..+60 |
| Storage Temp | -40..+65 |
| IP rate | IP66 |
| Case Material | ABS + PC |
| Life times | 50,000 hrs. |